Image
Πέμπτη 09 Μαρτίου 2023 16:29 Αθλητισμός

Η ΑΕΚ νίκησε 1 - 0 τον Ατρόμητο και έπιασε κορυφή

Με γκολ του Τσούμπερ, η ΑΕΚ νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο, στην εξ αναβολής αναμέτρηση του Περιστερίου. Θέση για τον τελικό του Kυπέλλου έκλεισε ουσιαστικά από χθες ο ΠΑΟΚ, καθώς συνέτριψε με 5-1 εκτός έδρας, την Λαμία, στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό.
Η ΑΕΚ είχε ευκαιρία να προηγηθεί στο 20ο λεπτό, αλλά η εκτέλεση φάουλ του Σιντιμπέ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Αφού ο Γάλλος δεν κατάφερε να σκοράρει, στο 31’ έστρωσε τη μπάλα στον Τσούμπερ, με τον Ελβετό να στέλνει εξ’ επαφής τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ατρόμητος έψαξε την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά, με τον Τζαβίδα να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 89’, μετά από πάσα του Κλωναρίδη.

Με την πρώτη επίθεση, μόλις στα 13 δευτερόλεπτα, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στη Λαμία με τον Νάρεϊ.

Η πίεση του Δικεφάλου δεν χαλάρωσε και στο 25’ ο Κωνσταντέλιας σκόραρε το δεύτερο τέρμα.

Ο Αουγκούστο ήταν ο επόμενος σκόρερ για τους ασπρόμαυρους στο 62’ με ένα ωραίο ψιλοκρεμαστό πλασέ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τόμας αξιοποίησε το τετ-α-τετ για να πετύχει το τέταρτο γκολ του ΠΑΟΚ.

Στο 69’ ο Σάστρε έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των φιλοξενούμενων. Η Λαμία απλώς κατάφερε να μειώσει στο τελικό 1-5 στο 86’ με γκολ του Μαρτίνες.

Ο Μίτσελ είδε χτες τους Χάμες και Γκάρι Ροντρίγκεζ να παίρνουν μέρος σε όλες τις ασκήσεις, εκτός από το δίτερμα στο τέλος.

Εκεί που συμμετείχε ο Σαμασέκου, ο οποίος δείχνει να έχει ξεπεράσει τις ενοχλήσεις και θα ενισχύσει τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της Νέας Φιλαδέλφειας.

Στον Παναθηναϊκό, ο Μπερνάρ υποβλήθηκε χτες σε επέμβαση για την αντιμετώπιση του κολικού στο νεφρό.

Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός αισθάνεται καλά και έχει πιθανότητες να προλάβει την κυριακάτικη αναμέτρηση με τον Ατρόμητο.

madata.gr

Δεiτε επiσης...

Post
Αθλητισμός Παρασκευή 19.04.2024

Tο πρόγραμμα του Ολυμπιακού μετά την πρόκριση στον ημιτελικό: 6 ματς σε 22 μέρες

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού επί της Φενέρμπαχτσε αναπροσαρμόζει εκ νέου το πρόγραμμα των «ερυθρόλευκων» μέχρι το τέλος της σεζόν, με τους παίκτες του Μεντιλίμπαρ να πρέπει να υπερβά

Post

Το Σαββατοκύριακο 20 & 21 Απριλίου η τελική φάση της Σκακιστικής Πανεπιστημιάδας Κρήτης 2024

Το απόγευμα του Σαββάτου 20 Απριλίου και πρωί της Κυριακής 21 Απριλίου θα διεξαχθεί η τελική φάση της Σκακιστικής Πανεπιστημιάδας Κρήτης με τους 10 προκριμένους από το Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο

Post
Αθλητισμός Πέμπτη 18.04.2024

Το Ηράκλειο υποδέχθηκε με τιμές Αρχηγού Κράτους την Ολυμπιακή Φλόγα (vid, pics)

Με κάθε επισημότητα και την παρουσία χιλιάδων πολιτών, μικρών και μεγάλων, το Ηράκλειο υποδέχθηκε την Ολυμπιακή Φλόγα, που έχει ξεκινήσει το ταξίδι της για τους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024&r

Post

Συγχαρητήρια του Δημάρχου Ηρακλείου στον ΟΦΗ για την άνοδο στη Volley League

Την ομάδα βόλεϊ του ΟΦΗ συγχαίρει ο Δήμαρχος Ηρακλείου Αλέξης Καλοκαιρινός, για την επάνοδό της στην Volley League έπειτα από την νίκη που πέτυχε στον τελευταίο τελικό με τον Πανιώνιο στο Βαρδινογιάνν

Post

Μαθητικό φεστιβάλ της ΚΝΕ στις 20/4 στην Πύλη Σαμπιονάρα στο Κουμ Καπί

«Το ταξίδι του μαθητικού φεστιβάλ της ΚΝΕ στα Χανιά ξεκίνησε το Σάββατο με τα γήπεδα στον Αη Γιάννη να παίρνουν ζωή από τις φωνές των μαθητών του νομού συμμετέχοντας στο τουρνουά ποδοσφαίρου.