Image
Σάββατο 03 Δεκεμβρίου 2022 23:19 Αθλητισμός

Μουντιάλ 2022, Αργεντινή – Αυστραλία 2-1: Ραντεβού με Ολλανδία στους 8

Με τον Μέσι να σκοράρει στο ματς Νο1000 της καριέρας του και τον Άλβαρες να βρίσκει επίσης δίχτυα μετά το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Ράιαν, η Αργεντινή νίκησε με 2-1 την Αυστραλία και πήρε την πρόκριση για τους προημιτελικούς του Μουντιάλ 2022, εκεί όπου την περιμένει η Ολλανδία που νωρίτερα είχε νικήσει τις ΗΠΑ.

Δεν χρειαζόταν να είναι προπονητής ή αναλυτής τακτικής κάποιος για να καταλάβει ότι από το ξεκίνημα του αγώνα οι Αργεντίνοι θα είχαν τη μπάλα και οι Αυστραλοί θα ήταν σε θέση άμυνας. Καμία έκπληξη, επομένως, στο πώς ξεκίνησαν το ματς οι δύο ομάδες, με την Αλμπισελέστε πάντως να δυσκολεύεται πολύ στο να βρει φάσεις απέναντι στην άμυνα των «καγκουρό».

Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι είχε τη μπάλα -και όταν δεν την είχε την έκλεβε γρήγορα- αλλά δεν είχε καμία ιδέα στο παιχνίδι της, με τον Μέσι να είναι εξαφανισμένος. Έτσι, τα λεπτά περνούσαν χωρίς να γίνεται καμία μεγάλη φάση και με τους Αυστραλούς να κρατάνε το 0-0 πιο εύκολα από ό,τι θα περίμεναν. Μέχρι που, τελικά, αυτό άλλαξε…

Στο 35′ ο Οταμέντι έστρωσε για τον Μέσι και αυτός με πλασέ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, με την Αργεντινή να παίρνει τα πάνω της και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο στην επίθεση, προσπαθώντας να πιέσει για ένα δεύτερο γκολ.

Αυτό που έβαλε, τελικά, νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, στο 57′, με τον Άλβαρες, ο οποίος είπε «gracias» στον Ράιαν για το παιδαριώδες λάθος του, γράφοντας το 2-0 και βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση στους προημιτελικούς. Έμοιαζε αδύνατο, άλλωστε, η Αυστραλία να αντιστρέψει πλέον την κατάσταση και όντως ήταν τέτοιο, όπως αποδείχθηκε και στη συνέχεια. Αν και την έκανε την προσπάθειά της…

Στο 77′, και ενώ μέχρι τότε το παιχνίδι κυλούσε ήρεμα, χωρίς φάσεις, ο Γκούντγουϊν σούταρε και η μπάλα κόντραρε στον Έντσο Φερνάντες και άλλαξε πορεία, καταλήγοντας στα δίχτυα του Ε. Μαρτίνες για το 2-1. Τα «καγκουρό», επομένως, είχαν ξανά ελπίδες και στα επόμενα λεπτά, με ενθουσιασμό, προσπάθησαν να πιέσουν και να εκμεταλλευτούν τη νευρικότητα που έδειχναν πλέον οι Αργεντίνοι.

Στο 81′, όμως, ο Λισάντρο Μαρτίνες πρόλαβε να σταματήσει τον Μπέιτς που με τρελό σλάλομ πήγε για το 2-2 με… γκολ Μαραντόνα, με την Αλμπισελέστε να ηρεμεί στη συνέχεια, να χάνει τρεις μεγάλες ευκαιρίες για τρίτο γκολ στα τελευταία λεπτά με τον Λαουτάρο και να κινδυνεύει να δεχθεί ισοφάριση-σοκ στο 98′ από τον Κουόλ, αλλά ο Μαρτίνες είπε «όχι» και κράτησε το 2-1 και την πρόκριση για την Αργεντινή.

Αργεντινή: Ε. Μαρτίνες, Μολίνα (80′ Μοντιέλ), Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια (71′ Ταλιαφίκο), Ντε Πολ, Έντσο Φερνάντες, ΜακΆλιστερ (80′ Παλάσιος), Πάπου Γκόμες (50′ Λισάντρο Μαρτίνες), Μέσι, Άλβαρες (71′ Λαουτάρο).

Αυστραλία: Ράιαν, Ντέγκενεκ (72′ Κάρατσιτς), Ρόουλς, Σούταρ, Μπέχιτς, Μόι, Ιρβάιν, ΜακΓκρι (58′ Γκούντγουϊν), Μπάκους (58′ Χρούστιτς), Ντιουκ (72′ ΜακΛάρεν), Λέκι (72′ Κουόλ).

madata.gr

Δεiτε επiσης...

Post
Αθλητισμός Πέμπτη 28.03.2024

Παρτιζάν – Ολυμπιακός: Το κανάλι και η ώρα του αγώνα της Euroleague

Αντίστροφα μετρά ο χρόνος για την εκτός έδρας αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Παρτιζάν, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Euroleague, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν στόχο το πλεονέκτ

Post

Post
Αθλητισμός Τρίτη 26.03.2024

Άδοξος αποκλεισμός για την Ελλάδα με 4-2 στα πέναλντι στο τελευταίο παιχνίδι πριν τα τελικά του Euro 2024!

Κρίμα κι άδικο για την εθνική του Γουστάβο Πογιέτ, η οποία αποκλείστηκε από τα τελικά του Euro 2024 μετά από ένα ματς θρίλερ στη Γεωργία. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στην κανονική διάρκεια και στην

Post

H Eπιτροπή Αθλητών της ΕΟΕ βράβευσε τους αθλητές που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες και έχουν πάρει πτυχίο

H Eπιτροπή Αθλητών της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής βράβευσε τους αθλητές και τις αθλήτριες που έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024» και έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τ

Post

Γεωργία – Ελλάδα: Νίκη και φύγαμε για Γερμανία

Η Εθνική Ελλάδας καλείται να κάνει το βράδυ της Τρίτης (26/3, 19:00) το τελευταίο βήμα για να εξασφαλίσει την παρουσία της σε κορυφαία διοργάνωση, 10 χρόνια μετά το Μουντιάλ της Βραζιλίας και 12 ύστερ

Post
Αθλητισμός Κυριακή 24.03.2024

Χάλκινο μετάλλιο ο Τσελίδης στην Γεωργία και έφυγε για «Παρίσι 2024»

Το μετάλλιο που «έψαχνε» ο Θεόδωρος Τσελίδης για να μπορέσει να εξασφαλίσει θέση στην ελληνική αποστολή που σε λίγους μήνες θα ταξιδέψει στο Παρίσι για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, το βρήκε στ